Etsi
Stäng
Meny
Etsi

08 403 003 60 (Vardagar 09 - 15) 


Användarkonto Användarkonto

4 provbitar hem för 0 kr
Frakt från 599 kr, fri över 25 000 kr
Leverans med DHL på 5–7 vardagar
Rådgivning 08 403 003 60 (vard. 9–15)
Publicerad 21.10.2026


Golv i hall: så väljer du ett tåligt vinylgolv

Publicerad 21.10.2026

Ja, vinylgolv fungerar i hall, så länge hallen är varm och torr. Hallgolvet slits mest av sand, småsten, skor och möbler som dras, så välj ett golv i användningsklass 33 eller 34, lägg en dörrmatta utan gummibotten vid ytterdörren och torka upp fukt direkt. Här går vi igenom vad du ska titta på i produktbladet, vad som gäller vid ytterdörr, tröskel och garderob, och hur du städar.

Kan man ha vinylgolv i hall?

Enligt vår läggningsanvisning är vinylgolv avsett för varma och torra rum. Det betyder inte utomhus, inte i våtrum eller bastu och inte i rum utan uppvärmning. En vanlig hall inomhus i bostaden uppfyller det: rummet ska hålla minst +18 °C och en luftfuktighet på 30 till 75 % under och efter läggningen. Hallen ska alltså vara uppvärmd året runt.

Har du en kall farstu, ett oisolerat vindfång eller en veranda utan värme passar vinylgolvet inte där. Är du osäker på om utrymmet räknas som varmt och torrt, ring oss på 08 403 003 60 (vardagar 9 till 15).

Vad utsätts hallgolvet för?

Hallen är det rum där smuts kommer in. Det kommer in sand och småsten på skorna, blöta skor och ytterkläder, och det flyttas stolar och bänkar. Enligt läggningsanvisningen fungerar sand och smuts som sandpapper på golvet, och våra produktblad påpekar att sand och småsten kan repa ytan även på ett golv med hög användningsklass. Därför har hallgolvet två skydd: ett slitstarkt golv och en bra dörrmatta.

Så väljer du vinylgolv till hallen

Tre värden i produktbladet säger mest om ett golv som ska tåla hallen. Siffrorna nedan är hämtade från produktsidorna i vår kategori Vinylgolv.

Det här tittar du påVad det betyderSå ser det ut hos oss
Användningsklass (EN ISO 10874)Ju högre siffra, desto hårdare användning klarar golvetDe flesta av våra klickgolv är klass 33. Mummola Classic och de limbara Dryback-golven är klass 34
SlitskiktDet tunna lagret överst som tar slitaget. Ett tjockare lager ger i regel mer material att slita på, men skyddar inte mot repor från sand och småstenMenor Oak 0,55 mm, Tofte 0,50 mm PUR, Mummola Classic och Dryback 0,7 mm PUR
Halkklass (DIN 51130)Skalan går från R9 till R13, där R9 är den lägsta klassen och R10 har mer friktionR9 på klickgolven ovan, R10 på Ohra Dryback

Kontrollera alltid klass, slitskikt och halkklass på den produkt du väljer, eftersom värdena skiljer sig mellan golven. Ett vått golv kan vara halt oavsett klass, så torka upp snö och slask direkt. Vill du se färg och yta på riktigt kan du beställa fyra provbitar för 0 kr och lägga dem vid din ytterdörr.

Klickgolv eller Dryback i hallen?

Klickgolv läggs flytande utan lim: plankorna låses i varandra och ligger löst på undergolvet. Klickgolv är det vanligaste valet hos oss. Dryback är ett tunt golv, 2,5 mm, som limmas mot hela undergolvet. Det har användningsklass 34, slitskikt 0,7 mm och halkklass R10. Vilket lim och vilken förberedelse som krävs står i tillverkarens läggningsanvisning för Dryback (PDF på sidan Läggningsanvisningar). Lim och spackel ingår inte i vårt sortiment, så fråga en golvmästare om du är osäker.

Dörrmatta vid ytterdörren

En dörrmatta tar bort det mesta av sanden innan den hamnar på golvet. Läggningsanvisningen rekommenderar dörrmattor vid ytterdörrar, men med en varning: dörrmattor med gummibotten får inte ligga på vinylgolvet, eftersom de kan ge bestående missfärgning. Välj en matta utan gummi på undersidan. Gummifötter på möbler och gummisulor kan också lämna märken, så sätt filttassar på skobänken och stolarna i hallen.

Vått, snö och slask

Vinylgolv passar inte i våtrum, och vi rekommenderar det inte heller i en hall med golvbrunn, eftersom ett rum med golvbrunn ofta utsätts för stående vatten. I en vanlig hall utan golvbrunn är det vardagsfukt från blöta skor som gäller. Läggningsanvisningen säger att du genast ska ta bort sand, smuts och fukt från golvet, så torka upp pölar av snö och slask direkt i stället för att låta dem torka in. Låt de blöta skorna stå på en skobricka eller en matta utan gummibotten.

Garderob, skoskåp och golvvärme

  • Fast inredning: vinylgolv får inte läggas under garderober, köksinredning eller annan fast inredning, eftersom golvet ska kunna röra sig fritt. Mot en inbyggd garderob eller ett fast skoskåp ska golvet ha en springa på minst 5 mm. Planera därför golvet innan du bygger in hallen.
  • Golvvärme: det går bra med ingjuten vattenburen eller elektrisk golvvärme, och golvets yta får bli högst 27 °C. Mer om det i artikeln om golvvärme och vinylgolv.
  • Underlag och ångspärr: på betong läggs alltid 0,2 mm PE-plast. Se Ångspärr och Underlagsmaterial.

Tröskel och övergång till andra rum

Enligt läggningsanvisningen ska ett flytande golv alltid ha en rörelsefog mellan rummen, alltså en springa som låter golvet röra sig. Den fogen måste täckas där hallen möter vardagsrummet, köket eller sovrummet. Ligger golven i samma höjd räcker en skarvlist, och vid en höjdskillnad passar en tröskel bättre. Vi har gått igenom hur du mäter och väljer i artikeln om tröskel vid nivåskillnad och mellan två golv. Våra trösklar är avsedda för innerdörrar och passar inte till en ytterdörr.

Ska golvet läggas på längden eller bredden?

Läggningsanvisningen anger att plankornas långsidor normalt läggs i samma riktning som ljuset från fönstret. I en smal hall utan fönster finns inget ljus att följa, och då kan du välja riktning efter hur du vill att rummet ska upplevas. Många lägger plankorna i längdriktningen, men det är ett estetiskt val och inget krav i anvisningen. Mät rummet så att sista raden blir minst 5 cm bred.

Samma golv i hall och kök

Hall och kök ligger ofta bredvid varandra, och då kan ett genomgående golv se lugnt ut. Tänk på att golvet inte får läggas under köksinredning eller köksö, och att en rörelsefog behövs mellan rum samt när golvet är över 20 meter långt eller brett. Även om hall och kök ligger i ett öppet utrymme bör du fråga en golvmästare eller oss var rörelsefogen ska sitta. Läs mer i vår artikel om golv i kök.

Så städar du hallgolvet

Dammsug eller borsta golvet ofta, eftersom det är sanden som sliter. Torka sedan med en lätt fuktad mopp och ett milt universalrengöringsmedel med pH mellan 6 och 8, som det står på våra produktsidor. Använd aldrig frätande eller slipande medel och inte tvål som innehåller olja eller vax. En längre genomgång med fläckar och medel finns i ABC för vinylgolvets rengöring och skötsel, och rengöringsmedel finns under Golvrengöringsmedel.

Checklista för hallgolvet

  • Hallen är uppvärmd och torr, och har ingen golvbrunn.
  • Golvet har användningsklass 33 eller 34, och du har kollat slitskikt och halkklass i produktbladet.
  • Du har en dörrmatta utan gummibotten vid ytterdörren.
  • Filttassar sitter på bänkar, stolar och skoställ.
  • Golvet läggs inte under fast garderob eller skoskåp, och springan mot väggar och fast inredning är minst 5 mm.
  • Rörelsefogen mot nästa rum är täckt med skarvlist eller tröskel.
  • Undergolvet är plant (högst 2 mm avvikelse på 2 meter) och på betong ligger 0,2 mm PE-plast.

Vad ett golv kostar för ett rum på 20 m² räknar vi igenom i artikeln om pris på golvläggning. Frågor når du på 08 403 003 60, vardagar 9 till 15. Frakten kostar från 599 kr och är fri över 25 000 kr, och du har 14 dagars ångerrätt.

Källor: Vinylgolvbutikens läggningsanvisningar för vinylgolv (varma och torra rum, dörrmattor med gummibotten, sand och smuts, fast inredning, rörelsefog, golvvärme, skötsel, ljusriktning); produktsidornas skötselråd (pH); produktsidorna för Menor Oak, Tofte, Mummola Classic och Ohra Dryback (användningsklass, slitskikt, halkklass, mått), 21 oktober 2026; EN ISO 10874 (användningsklasser); DIN 51130 (halkklasser R9 till R13).

WhatsApp